Proběhlé akce

Kouzlo keřů, březen 2023, Halouny

Dopoledne jsme probrali jedlé, léčivé a jinak užitkové keře pro malé i velké zahrady, následovaly keře okrasné aneb jak mít zahradu kvetoucí a voňavou po co největší část roku a které keře nám též přinesou do zahrady i nádherné podzimní zbarvení nebo úžasné zimní zbarvení větviček, které můžeme používat i do dekorací a vazeb.

Následovalo osazování problematických svahů nad čistírnou odpadních vod, kde jsme uplatnili probrané znalosti přímo v praxi při kombinování keřů a trvalek tak, aby prostor byl co nejrychleji zakrytý, a zároveň se z vysazených „záhonů“ dala i část rostlin dále využívat i v místní kuchyni nebo jen tak na zobání:-) 🌱🌿🍓
 
Děkujeme Petře a Peterovi, správcům úžasného vzdělávacího projektu ve Dvoře Sofie za skvělou možnost spolupráce v jejich krásném prostoru.🙏

 

Praktický zahradnický kurz v Alšovicích

30. 9. – 1. 10. 2023

Povídaly a tvořily a jedly 🙂

Kouzlo keřů, březen 2023, Halouny

Obdivuhodné krásy keřů.

Jedlé, krásné, do sucha i do vlhka. Méně známé odolné druhy keřů hodné pozornosti. Fotky, poznávačka venku, ochutnávka březnového lupení.

Putování podzimní krásou barev a rybníků, říjen 2022

Komorní skupinka, voda, jóga, tanec. 

Pozdní příjezdy skoro i úplně za tmy. Bažanka, mařinka, bezinka. Tajuplná nádherná Vlhošť s mlhou i sluncem. Javor mléč a javor klen. Tanec se stromy. Mlha. Déšť. Slunečné výhledy. Krásné pruhované listy. Já nemám hlad. Zima. Slunce. Teplo. Papratka, kapraď samec, kapraď rozložitá. Kdoulovec v buxusu. Loubí a v něm hodně podloubí. 

Putování krajinou permakultury, Skalka, září 2022

Vše bylo pestré, až na počasí 🙂 (mraky, zima, déšť, chvilku sluníčko)

6 navštívených pozemků – od detailně naplánovaných po volně rostlé, od pozemku s pár permakulturními prvky po téměř samozásobitelské hospodaření, od detailních plánků k intuitivnímu designu, od latinských názvu kultivarů rostlin pro volné rozhazování a sázení darovaných neznámých rostlin. Ta pestrost byla fascinující a velmi obohacující.

Kurz Užitkové trvalkové záhony a výsadby, Halouny, červenec 2022

„Konečně jsem mezi svými, to je úleva!“ (reakce jedné z účastnic na neznalosti trvalek ostatními účastnicemi). Multifunkční trvalky – tolik nových rostlin s tak širokým léčivým záběrem jsem nečekala. Fotogenické počasí, ale stejně jsme se balili do dek. Části akce se zúčastnil kohout, části potkan.

Červnové putování Kokořínskem, Dražejov

Malá chaloupka s naprosto nečekaným výhledem do krajiny bez zástavby. Bazén a spaní venku. Příjemné teplo. Jahodové šampaňské. Maliník a ostružiník. Oxidované čaje. Staré úvozové cesty, staré vodárny. Večerní cesta na horu za ohněm, který málem nebyl. Večerní tanec na skalním útesu s jemnou hudbou.

Design trvalkového záhonu a prohlídka Dendrologické zahrady květen 2022

Průhonice. „Ahoj, budu mít zpoždění“. Cornus kousa. Cornus florida. Trvalkové záhony v rozpuku. Šeříky. Podezřeň královská, surikaty a kobry – to vše jsou kapradiny. „Nejez to, tady to někdy stříkají“. Ožanka kalamadra. Tulipány, ach! Pokryvné bochánkové pelyňky, ňuňu, latinsky „nana“. Proso je na podzim do červena. Amsonie. Obří hadí strom a pidi narcisky Narcissus Babymoon.

Halouny. „Ahoj, budu mít zpoždění“. Proč zakládáme záhon? Teoretické a praktické otázky zakládání záhonů. Nedáme ta kuřátka ven? Udělejte to třídenní. Stromy problematické v záhonech – bříza, jasan, borovice. Kopytník je půdokryvka (jedovatá). V ČR jsou dva druhy sněženek. Planta Naturalis – prodej trvalek z pole, to je něco jiného než v běžných zahradnictvích. Tulipa Persian Perl. Iris Barbata. Pycnanthemum – americká horská máta, už ji máte? Plochoklásek – okrasná tráva, zase Američanka. Strdivka, taky americká tráva. Bezkolenec fakt nemá kolínka. Jelení jazyk. Jé, to už je tolik hodin?

Jarní zahradní tvoření, duben 2022

Lety u Dobřichovic. Karlík. Dobřichovice. Zima. Bobky. Delikátní dobroty. Bobři. Bambusy. Bobky. Záhony ve stínu. Ořešák jako svatební dar. Fotící Monička. Semínka Bingenheimer. Knížky. Zahrada jako Mikrokosmos. Azbest. Čemeřice zdarma. Kapková závlaha. Bobky. Magické kombinace. Co fakt nekombinovat. Už chci jít sázet!!! 🙂

Ve skutečnosti moje duše a tvoje jsou stejné, objevíš se ve mně, já v tobě, schováme se jeden v druhém.

Rumí

Zimní putování Kokořínskem únor 2022

Naše první akce. Dojemně jemná. Překrásné výlety. Zima při svačinkách. Puklá skála. „To nevím, jak tohle rozvlním“. Pribináček z kešu ořechů. Jídla podle receptu (vtip). Důkladná ranní cvičení i jedno povýletové protahování. Cvičení na rozšiřování vnímání krajiny. Hlíva na stromě. Obrovské buky. Stromy – druidové. Hodně knížek. Tanec do noci. Obraz z přírodnin lesu. Ovesná kaše s kůrou bergamotu. Pažitka a krokusy u cesty. Kroucená třešeň s tváří ve kmenu. Janovec metlatý.  Bažanka vytrvalá. Malý a Velký Beškovský kopec. Řípská vyhlídka. Nedvězí. Kolik váží 100 listů břečťanu? 🙂

putování připravují

Jsme ženy, co rády tvoří, pobývají v přírodě a sdílejí své dovednosti. Těšíme se, co nového naším setkáním vznikne.

Lada Svobodová

průvodkyně

Baví mě hledat další a další možnosti jak žít v radosti a hojnosti, v souladu s přírodou a cestou své duše, v souladu s tím, kým jsem právě teď.

Stáňa Šálková

organizace, vaření

Ráda organizuji akce a tvořím. Tvořím v kuchyni, u šicího stroje, na zahradách a pokaždé jinak – baví mě improvizovat a kombinovat nové. 

Adéla Zatanchi

jóga, tanec

Pracuji s tělem ve všech jeho formách… učím se, jak být vnímavější vůči sobě i svému okolí, jak praktikovat a být v souladu s tím, co je tady a teď..

chci taky putovat

podívejte se na aktuálně naplánované akce