Lada Svobodová

už jako malá... 🙂

Ačkoliv jsem rodilá pražačka, vždy mě to lákalo a táhlo z města ven a do přírody a do volné krajiny.

Vyrůstala jsem na malinkaté městské zahrádce u rodinného domu, o to větší ve mě rostla touha po velké pestré divoké zahradě plné dobrot a krásných stromů a květin někde mimo město.

Oba rodiče byli nadšeni do zahradničení, takže se u nás na zahradě pořád něco dělo a zvelebovalo. Velkou část prázdnin jsem trávívala s bráškou na chatě u babičky a dědy v Posázaví, kde jsem byla nadšená z velkých lesů, které vesnici a chatovou osadu obklopovaly a užívala jsem si hodně vycházky po okolí, hlavně na houby a na koupání v nedalekém rybníce.

Studentská léta jsem už od gymnázia trávila mimo jiné tím, že jak to šlo, vyrážely jsme s nejbližšími kamarádkami na jednodenní výlety do přírody či po hradech a zámcích nebo na týdenní vandry s přespáváním v přírodě. Díky tomu jsem poznala mnoho koutů naší krásné pestré krajiny. Fascinovalo mě, jaká pestrost a odlišnost může být i v rámci relativně malého prostoru, jakým naše Česká republika je.

Fascinace přírodou, především rostlinami a krajinou jako takovou, mě pak dovedla až ke studiu na Zahradní a krajinářské architektuře v Lednici na Moravě.

bambusárium a cesty

Po úspěšném zakončení pětiletého studia jsem se zanedlouho dostala až do exotického zahradnictví Bambusárium Rosteto, v Praze – Troji, které mi bylo původcem a místem pestrých zkušeností po dalších téměř 7 let.

Věnovali jsme se pěstování a prodeji bambusů, okrasných travin, kapradin a různých exotických specialit, vhodných pro naše klima a zároveň realizacím a údržbám soukromých zahrad a různým vzdělávacím zahraničním cestám.

 V rámci toho jsem mohla zažít několik krásných cest po Evropě i po dalších světadílech, kde jsme navštívili mnoho inspirativních míst, zahrad i různých zahraničních pěstitelů bambusů, trvalek i dalších rostlin.

Vždy mě fascinovaly kapradiny, které jsme nakonec díky mému zajmu a nadšení, začali v Bambusáriu též vysazovat, množit a prodávat.

rodový statek a kniha

Postupem času mě začaly zajímat více zahrady nejen okrasné, ale i užitkové a v tom čase jsem se seznámila s Jardou Svobodou a s Ekozahradami.

Během pár měsíců mě to nadchlo tolik, že jsem se postupně přesunula, přidala se k tvorbě rodového statku poblíž Doks u Máchova jezera a propadla jsem permakultuře a pěstování zeleniny, kterému jsem se kromě dalších spousty věcí a objevů, věnovala dalších téměř 7 let.

Kromě seberozvojových kurzů a celoročních výcviků, kde jsme se věnovali nejen permakultuře, ale i vědomé tvorbě svého života je naším výstupem ze společného tvoření kniha plná praktických tipů a fotografií z našeho díla Zelenina z Ekozahrady pro radost a soběstačnost.

nová etapa

Díky velkým životním změnám v průběhu minulých pár let jsem nyní v další fázi.

Na další cestě, jejíž součástí je poradenství a odborné konzultace v oboru přírodních zahrad a také provázení po krajině vnější i vnitřní v rámci projektu Putování Kokořínskem, jehož stránky si právě prohlížíte.

Poslední dva roky trávím více času opět v lesích a luzích, hlavně Kokořínska. Tato krajina je mi velmi blízká, cítím se tu doma, je to krajina mého srdce.

A cesta stále pokračuje dál…uvidím co dalšího pestrého přinese 🙂

 

putování

Provázení po překrásných místech Kokořínska. Rozvíjení vnímání prostoru okolo i uvnitř i prosté léčivé kochání. Více se dočtete tu na stránkách.

zahradou s Ladou

Poradenství v oblasti přírodních zahrad, design zahrad a záhonů, trvalkové záhony. Více informací na samostatných webových stránkách Zahradou s Ladou (klikněte na nadpis)

Chcete vědět o dalších akcích s Ladou?

Rády vám informace o dalších termínech putování pošleme, nechte nám tu svůj mail, dobře se o něj postaráme.