Kouzlo keřů

aneb jak mít v zahradě krásno, jedlo, barevno, útulno a voňavo i díky keřům
zveme vás na jednodenní praktický kurz

keře v zahradě a krajině

4. listopadu 2023, Dvůr Sofie, Karlštejn, 8:30 – 17:00 hod
 
o čem mluvíme, to rovnou děláme, uvidíte vše v praxi, zažijete keře na svém místě, uvidíte, co je okolo nich, jaké je tam světlo a půda, pomůžete je zasadit a díky tomu si to vše mnohem lépe zapamatujete, protože zapojíme všechny smysly a hlavně ruce 😉
 
domácí a odolné druhy pro tvorbu živých plotů, volně rostoucích živých plotů do zahrad i volné krajiny i využití keřů jako solitérů, tipy na zpracování úrody, vhodné kombinace keřů, správné umístění keřů
 

jaké keře vybrat?

Podíváme se na téma keřů z různých úhlů pohledu. Pro jaká místa se hodí? Jakou mají funkci v zahradě i na větších pozemcích?

Probereme si jednotlivá stanoviště a vybereme si skupiny keřů, podle světelných i půdních podmínek. Keře probereme také podle jejich způsobu růstu, tedy podle velikosti a tvaru keře, hloubky a způsobu kořenění a snášenlivosti různých půdních podmínek z hlediska pH, což nám hodně usnadní rozhodování, když potřebujeme na zahradě keře pro nějaké specifické podmínky, například pro ozelenění a zpevnění svahu, pro problematické těžké půdy nebo naopak pro suché půdy…

možnosti využití

Rovněž si připomeneme důležitost estetické, jedlé a léčivé stránky – krásné květy pro nás i pro hmyz a další živočichy, co je jedlé a na které bobulky si máme dát pozor. Které keře se nám hodí do domácí lékárničky a jak je využít v průběhu roku.

Bude prostor i na konzultace vašich plánů na vašich zahradách a pozemcích - doporučíme konkrétní skladbu výsadeb i jak správně keře sázet.

Účastníci opět získají skripta, ve kterých máte inspiraci na cca dalších 20 let zahradního tvoření 🙂

ruce v hlíně

Na teoretickou část naváže část praktická, kde si společně rozmístíme a vysadíme různé skupiny keřů na zpevnění svahů kořenové čistírny u Dvora Sofie. Vysvětlíme si důležité body při zakládání výsadeb.

Na vysazování se budete přímo podílet. Z našich zkušeností je toto nejlepší způsob učení. Keře zasadíme společně už napoprvé správně a ušetříte si domácí pokusy 🙂

Lada v lese
s keři kouzlí

Lada Ladoňka Svobodová

Od malička v přírodě fascinována její krásou, 5 let studia Zahradní a krajinářské architektury v Lednici, 7 let v bambusáriu, putování po světě a tvorby a péče o zahrady, 7 let tvoření rodového statku poblíž Doks. Nyní pomáhá ostatním vytvářet přírodní zahrady a provází krásami Kokořínska.

Okrasné a užitkové keře a jejich funkce v zahradě

4. 11. 2023, Dvůr Sofie, Karlštejn

Cena tohoto jednodenního kurzu je 1400 Kč.

Buď bude na místě uvařena domácí vegan dobrota a bude možné ji zakoupit nebo si objednáme dovoz z restaurace. Oběd není v ceně kurzu.

Ano, opět pro vás máme připravena stručná a zároveň velmi obsáhlá skripta, do kterých si můžete doplňovat své poznámky a vracet se k tématu i po pár měsících.

Přihláška je na tomto odkazu. (Nebo je odkaz dole pod dotazy)

V přihlášce jsou další důležité informace (co s sebou, jídlo, atp.) a zejména otázky týkající se náplně kurzu. Aneb ptáme se vás v přihlášce na konkrétní témata, která vás zajímají, ať je kurz pro vás co nejvíce „na míru“.

Akce je vhodná pro začátečníky i pokročilé, každý si přijde na své, případně můžeme probrat speciální dotazy, konzultovat konkrétní plány výsadeb atp. Pokud si nejste jisti, zda je tato akce pro vás, napište nám putovani@kokorinskem.cz a probereme to.

chci se s vámi učit o keřích

ve Dvoře Sofie na Karlštejně